Evakuační zavazadlo

Evakuační zavazadlo je batoh, kufr nebo taška s věcmi, které jsou nezbytné pro přechodné opuštění domova, které lze v okamžiku evakuace odhadnout na více než jeden den. Při evakuaci, resp. opuštění objektu na kratší dobu (např. nahlášení bomby v objektu, únik plynu nebo jiné nebezpečné látky) lze očekávat návrat během několika hodin, tudíž je evakuační zavazadlo zbytečné. Platí zásada, že každá osoba by měla mít pouze jedno zavazadlo (dospělí do 25 kg, děti do 10 kg).

Obsah evakuačního zavazadla lze pro snadnější zapamatování rozčlenit do několika logických skupin:

- jídlo a pití, nádobí.

Do této skupiny patří zejména trvanlivé a dobře zabalené potraviny,

pitná voda (vše na 2-3 dny pro každého člena domácnosti), krmivo pro domácí zvíře, které bere občan s sebou, hrnek nebo miska, příbor a otvírák na konzervy. V případě, že má evakuovaná osoba individuální dietetický režim (např. bezlepková dieta, vegetariánství apod.), je třeba počítat s tím, že v místech náhradního ubytování s hromadným zajištěním stravování bude vhodná strava jen v omezené míře nebo vůbec. Musí mít tedy své speciální potraviny s sebou v dostatečném množství.

- cennosti a dokumenty.

Jde zejména o osobní dokumenty (rodný list, občanský průkaz, cestovní pas, kartu zdravotní pojišťovny), jiné důležité dokumenty (pojistné smlouvy, stavební spoření, smlouvy o investicích, akcie) a peníze v hotovosti + platební karty.

- léky a hygiena.

V evakuačním zavazadle nesmí chybět především pravidelně užívané léky nebo zdravotní pomůcky, doporučené jsou i vitamíny a běžné doplňky stravy. Dále je třeba vzít i běžné hygienické potřeby v přiměřeném množství.

- oblečení a vybavení pro přespání.

Čtvrtá skupina zahrnuje oblečení odpovídající danému ročnímu období, náhradní prádlo a obuv, spací pytel, karimatku, pláštěnku(!) nebo deštník.

- přístroje, nástroje a zábava.

V poslední skupině je důležitý především mobilní telefon s nabíječkou, FM rádio (stačí ve formě MP3 přehrávače, discmanu apod.) s nabíječkou nebo bateriemi, svítilna, zavírací nůž, šití, psací potřeby a dále předměty pro vyplnění volného času - knihy, hračky pro děti, společenské hry.

Každé zavazadlo je nutné opatřit cedulkou se jménem, adresou a číslem mobilního telefonu majitele. Cedulku se jménem a adresou musí mít i malé děti (např. v kapse).

(Výtažek z metodiky HZS (aktuální k 7.3.2020))

Doporučujeme doplnit o tyto věci:

brýle (pokud nosíte, nejlépe lyžařské - maska), dětské pleny, Sunar, dokumenty umístit do nepromokavého obalu, vytištěný seznam důležitých čísel, příručka první pomoci, chlorové bělidlo pro domácnost, hasicí přístroj, sirky v nepromokavém obalu a píšťalka - nejlépe však KPZ, drobné, menstruační kalíšek, lepící páska (větší gumičky na ruce a nohy), plastový přístřešek, hygienické ubrousky, místní mapy a tzv. atombordel, pokud nemáte pláštěnku

Aktualizace 17.12.2020