Alergie, astma a placebo

27.07.2020

Užíváte léky, co skutečně léčí, nebo máte raději preparáty, co odstraňují příznaky?
aneb
Astma, alergie a placebo v praxi

NeoClarityn, Claramax, Clarinex, Claritin, Claritin-D (Zyrtec-D), Claritine, Fristamin, Clarityn, Azomyr a Aerius a další... tablety i sirup.
Nedejte se zmýlit různými obchodními názvy, či jen změnou i/y, jedná se o ten samý preparát. Záměrně neříkám lék, ale k tomu dojdu později... Zrovna teď (do konce října 2009) se mají ze Slovenska stáhnout všechny verze Aeriusu kvůli přeetiketování (asi bude zas pod novým názvem).

Desloratadin je účinná látka obsažená ve všech těchto preparátech a je aktivním metabolitem.

Co je to metabolit?
Metabolity jsou meziprodukty a produkty metabolismu. Termín metabolit je obvykle omezen na malé molekuly. Primární metabolit je přímo zapojen do normálního růstu, vývoje a reprodukci loratadinu. Primární metabolity jsou monosacharidy, oligosacharidy, polysacharidy, lipidy, aminokyseliny a proteiny. Sekundární metabolity zahrnují 34 typů metabolitů, které mají nejen chemosystematický, ale především farmakoterapeutický význam. Více na: https://www.faf.cuni.cz/apps/daidalea/Compound.asp

Co je to loratadin?
Loratadin je preparát užívaný k ODSTRANĚNÍ PŘÍZNAKŮ alergií a na trhu se prodává pro jeho nesedativní vlastnosti. To je produktový výrobek firmy Schering-Plough a Shionogi v Japonsku pod několika obchodními názvy jako např. Claritin, Claritin-D(Zyrtec-D), Claritine, Clarityn, Clarityne nebo Fristamin v závislosti na trhu (různé rasy různé názvy). Ten samý produkt ale od výrobce Cadila je znám pod názvem Lorfast atd. Loratadin je k dispozici ve formě tablet (rozšířenější verze) a jako sirup.

Jsou to tricyklická antihistaminika.
Co nám tím chtějí namluvit? Dle příbalových letáků: Prý jsou určena pro dlouhodobé užívání, nevyvolávají ospalost, protože nesnadno vstupují do centrálního nervového systému. Co je to centální nervový systém? Centrální nervový systém je součástí nervového systému, sdružuje funkce pro koordinaci činnosti všech částí těla a mnohobuněčných organismů.

Jak je to tedy s účinky těchto preparátů("léků") ve skutečnosti?

Nejběžnější vedlejší účinky (až 75%) jsou únava, sucho v ústech, bolesti hlavy a gastrointestinální poruchy(funkční poruchy trávicího traktu). Nehledě na to, že skutečné účinky jsou srovnatelné s placebem! (viz. vědecká diskuze). Mohu osobně potvrdit, že placebo efekrt je stejně účinný.Laicky řečeno: až vám tyto preparáty rozhodí totálně jícen, játra a trávící trakt, tak budete v háji.
Pro ty, co chtějí vědět o těchto poruchách víc, doporučuju si pročíst tuto on-line publikaci: Funkční poruchy trávicího traktu (Karel Lukáš a kolektiv 2003) https://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/3141_6598.html kde je v první kapitole vše hezky popsáno a vysvětleno.

Zyrtec a Claritin - způsobuje sucho v ústech až na takovou míru, že je potřeba u sebe nosit láhev s vodou... na diskuzích(zahraniční servery) se doporučuje vlhčit krk žvýkačkami. Problém je v tom, že Zyrtec sice odstranil příznaky nemoci po dvou dnech(podávány 2 tablety 10mg, první den únava druhý den ok), ale NEVYLÉČÍ! Čím dál častěji se objevují tyto vedlejší účinky po dlouhodobé léčbě (nad 2 roky), o kterých lékaři raději nemluví a přitom je znají... svědění, sucho v ústech atd.(jsou psány v informačním letáku). Nelze je (tyto léky) vysadit ani na týden (při dlouhodobé léčbě), jelikož se příznaky ihned vrátí!!! Takže pozor na to. Tělo si totiž na tato "léky" zvykne, takže se z vás pak stane narkoman, co žere jenom prášky.

Jak jsem psal už dříve, nejde o lék, který léčí, ale pouze o preparát na POTLAČENÍ PŘÍZNAKŮ. Takže ve výsledku pak budete brát ještě léky na sucho v krku a další...

V průběhu této "léčebné štafety", cca po 10 letech, budete brát kolem 8-15 různých léků, které potlačují "ojedinělé" nežádoucí účinky předešlých "léků".

Gargalyne zyrtec - příznaky odstraňuje jak u koho, ale ve všech případech dochází k vysychání krku. Není lékem!!!

Osobní zkušenost s placebo efektem:

Kluk (9let) hodně kašlal a smrkal (za den byl schopen posmrkat 5-7 velkých kapesníků), tak jsme byli na klasickém vyšetření a tam mu chtěli trhat mandle, což jsme oba s partnerkou zamítli. Víme, že to stejně nepomůže a zbavit se příznaků nemoci není léčba, ale šarlatánství farmaceutického průmyslu a podplacených lékařů!!! Mandle chrání celý organismus, takže pokud chcete mít více nemocí a být ještě více nemocní, tak si je klidně nechte vytrhnout. Ale pojďme dál, pak nás poslali na alergologii a tam klukovi "zjistili" astma a alergii na plísně. Doktorka nám předepsala Aerius a za měsíc jsme se měli ukázat. Nedalo mi to a začal jsem pátrat po netu, co to je a jaké s tím mají lidé zkušenosti... Výsledek je tento článek, co čtete.

Všechny tyto preparáty pouze odstraňují příznaky, ale neléčí nemoc samotnou!!!

Což je také v každém letáku uvedeno, tedy mimo toho, že neléčí :-D Takže jsme se v prvé řadě pustili do úklidu, vysmejčili jsme celý byt a všechno jsme znova vyprali. To jen pro případ, že ta alergie má skutečnou podstatu (někdy jsem měl pocit, že kluk kašlal pokaždé, když se mu něco nelíbilo a mohl si tu alergii vsugerovat). Po tomto generálním úklidu jsme se rozhodli nasadit placebo... Jelikož kluk nám dost věří a v lékárně s námi nebyl, tak jsme místo Aeriusu koupili obyčejné cucací tabletky s hroznovým cukrem v hezky vypadající krabičce s neznámým názvem. Chuť je taková nic moc, ale to se nám hodilo, aby se zvýšil efekt placeba. Po cca 14-ti denní léčbě placebem rýma zcela ustala. Ráno sice ještě občas zakašlal, ale bylo vidět, že se to zlepšuje(ustává). Po měsíci léčby placebem není doma po rýmě a kašli ani památky, ale ve škole se kašel objevuje stále, byť už bez rýmy. Takže jsme přemýšleli, zda tam nemají skutečně nějaké plísně, či je to snad alergie na paní učitelku? :-D Rozuzlením bylo to, že se skutečně jedná o alergii na věci, co se mu nelíbí... a tedy i na paní učitelku, která po něm stále něco chce... Takže jsme si spolu sedli a popovídali si o škole, o paní učitelce a o spolužácích... Jak mávnutím kouzelného proutku je po alergii i po zduřelé mandli. Krátce a dobře. Díky efektu placeba jsme předešli trhání a zbavili jsme se dočista alergie i astmatu...

Co vám může ještě pomoci mimo placeba?

Cibule s medem
Velmi účinný a výborný lék na kašel a odhlenění a taky se vyhněte aspoň na týden mléčným výrobkům - ty zahleňují.
Recept: 2 cibule nakrájíte na jemno a dáte do misky a zakapete medem nebo zasypete cukrem. Zakryjete a dáte do lednice.. cibule pustí šťávu a tu podáváte po lžících-2-3lžíce denně a hodně zapít vodou.

Vařené banány - normálně banán uvařte a pomalu ujídejte (po kolečkách, dle svědění)... ulevuje od svědění v krkuZdroje: zahraniční diskuze, farmaceutické firmy, WHO

Aerius (Desloratadin) - vědecká diskuze o tomto přípravku z roku 2004, kde je srovnáván s placebem. Je to v angličtině, včetně tabulek a grafů (do budoucna připravuji překlad do češtiny) https://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/aerius/259500en6.pdf

Zajímavý článek od Bena Comera (2008) https://www.mmm-online.com/Sneezing-Season/article/109609/

https://allergy-articles.blogspot.com/2007_03_01_archive.html
Schválení Aeriusu: https://www.medicalnewstoday.com/articles/51472.php
Loratadin: https://www.absoluteastronomy.com/topics/Loratadine
Desloratadin: https://www.absoluteastronomy.com/topics/Desloratadine

Veškeré zde uvedené texty podléhají autorskému zákonu a veškerá práva jsou vyhrazena. Dále si majitel portálu vyhrazuje právo na jakoukoliv změnu bez předchozího upozornění. Text poté nabývá okamžité platnosti pokud není uvedeno jinak.