Jak si vyložit sen?

26.10.2020

Rady jak si vyložit vlastní sen:

Prvně si sen zapište, protože tak se nad ním lépe přemýšlí. Stačí i v bodech, či osnově. A jelikož v průběhu dne si můžete ještě na něco vzpomenout, tak si tam u toho nechte místo.

Zaměřte se na odlišnosti a věci, co nedávají smysl, či jsou nějakým způsobem divné. Když ve snu pojedete autobusem do práce, tak jako normálně, tak to nestojí za výklad, důležité v tomto případě je, co se v tom autobusu odehrálo, zda jste tam někoho potkali, či nějaký rozhovor s člověkem, se kterým se až tak nebavíte atp. či zda se cesta autobusem nějak nezměnila, zda jste jeli jinudy, zda byla jiná okolní krajina, to jsou důležité věci při výkladu

Další věc: zaměřte se při výkladu na sousloví (příd. jména spolu s podstatnými a slovesa, tedy činnosti). Samotná podstatná jména vám toho totiž moc neřeknou protože ty jen určují sama sebe a mají mnoho možností výkladů, důležitá je tedy vždy činnost s jakou se použijí.

A v neposlední řadě pozorujte své city. Tedy to, jak jste se ve snu cítili a jaký z toho snu máte pocit, to vše hraje velmi důležitou roli pro výklad i pro následující dny, pokud se chcete zaměřit na to, co vás možná čeká.

Berte sny tak, že vám chtějí poradit, ne že jsou určující, tedy ne že se stane to co se vám ve snu zdálo. Sny nám napovídají a radí. Můžeme si v nich zkusit řešit situace tak, aniž by jsme komukoli ublížili. Je to naše škola života, jedna z nejlepších, hlavně po psychické stránce, tedy v řešení konfliktů a vztahů mezi lidmi.

Není kočka jako kočka, aneb pocity ve snu:

Dost často se ve snu setkáváme i se zvířaty. Některé v nás způsobují okouzlení, jiné nás děsí. Proto je vždy důležité, aby jste vždy napsali, zda je pro vás např. černá kočka symbolem neštěstí, či že se bojíte pavouků, či podobné havěti, plazů, či nesnášíte mouchy, aby z toho dobrý vykladač mohl poznat, jak jste na tom. Bez těchto informací totiž může dojít k chybnému výkladu. Když se zaměřím na tu kočku, tak pro někoho černá kočka přes cestu znamená smůlu, či kočky považují za podlá zvířata. U těch bude výklad jiný, než u těch, kteří mají kočky rádi. Proto je vždy dobré uvést tyto skutečnosti, když si necháváte vyložit sen. Totéž se týká i situací, někomu nezpůsobují problémy hádky, někdo se vnich dokonce i vyžívá a jsou jeho zdrojem energie, pročišťují vzduch a má je za potřebné, jiný je bere jako nejhorší možnou variantu a přistupuje k nim jako k tomu nejhoršímu. Jde tedy hlavně o pocity a to jak to vnímáme. Pocity jsou ve snu hodně důležité dokáží zcela obrátit výklad. Proto je při svém psaní připište k svému snu. Budu tak moci lépe výklad zaměřit a ušít ho tak říkajíc přímo na míru.

Zvířata ve snu zobrazují především vlastnosti jednotlivých lidí, tedy ne je jako takové, jen jejich jednání. Někdo jedná jako lev a proto nám ho sen nabídne jako lva s nímž budeme vésti rozhovor. Jindy budeme v nepřátelském prostředí a sen nám nabídne situaci, kdy budeme obklopeni slizkými hady (lidmi, kteří jsou slizcí po psychické stránce), svlékají kůži (převlékají pláště) atp. Vždy hledejte ve snu alegorii na to, co vám chce sdělit... je to jako v bajce. Dost vám při vašich vlastních výkladech pomůžou pohádky, bajky a pověsti. Je v nich toho napsáno spousta. Především ta vaše situace se již jednou jistě někde stala a je již popsaná, stačí proto jen vědět, co máte hledat a máte vyhráno. Většinou tam naleznete také řešení dané situace, což je také dobré vědět.
Rozebrání snu, postup výkladu snu a následný výklad snu

Příklad snu:

Zdalo se mi, ze jsme byli se segrou ve meste, nekde pobliz more a prehnala se pres nas velka vlna, sice jsme se napolykaly vodou, ale prezily jsme, dale pak jsem si vzpomnela pozdeji na auto, ktere jsem nechala asi nekde u toho more a kdyz jsem ho hledala tak uz bylo pryc a nikde nebylo, melo modrou barvu s nejakymi zklutymi ornamenty nebo samolepkami, malinky Fiat. Dalsi strih a byla jsem v mori a topil me muz podobajici se memu brachovi, jednou jsem se vyskrabala z jeho sevreni sama a pak se sen opakoval, jen mi od utopeni pomohli kamaradi a ja pak utocnikovi dala silny kopanec nohou do brady.

Ze snu nejsou jasné dvě věci: zda se opakoval celý sen nebo jen ta část o topení a zda kamarádi pomohli sami nebo je o pomoc požádala je třeba se na to zeptat!

Dostali jsme tuto dpověď: opakovala se jen ta část o topení mužem a kamarádi pomohli sami

V prvé řadě je potřeba vše zredukovat na jednotlivé slova a události:

ségra+město+moře

velká vlna, napily se, přežily

vzpomínka na malé auto(modré+se žlutým)+moře

hledání, nenalezení

Střih

topil mě muž podobající se mému brachovi

jednou jsem se vyškrábala z jeho sevřeni sama

Opakování:

topil mě muž podobající se mému brachovi

od utopeni pomohli kamarádi

odplata: silný kopanec nohou do brady

Teď je třeba přiřadit jim správný význam. Někde je to jednoduché jinde je třeba se zamyslit i nad vazbami k vedlejším slovům/dějům... Je také možné, že některé věci zobrazují něco jiného, než je základní význam, ale to už záleží na tom v jaké je situaci a co jednotlivé věci/osoby pro ni představují.

ségra+město+moře = kamarád/ka+svět+myšlenky

velká vlna, napily se, přežily = mnoho myšlenek najednou, nestačí je polykat/strávit, vše v normálu

vzpomínka na malé auto (modré+se žlutým)+moře =vzpomínka zůstává dějově stejná, auto zde zobrazuje vztah, jeho barva (modrá) ukazuje že je to myšlenkový (platonický) vztah, je krásný, ale idealizovaný (žluté "nálepky", ornamenty), moře opět zobrazuje myšlenky

hledání, nenalezení = zůstávají dějově stejné

"Střih" ukazuje, že ta část před ním se už odehrála v reálu a končí přítomností. To, co se odehraje po střihu, je zobrazením toho, co teprve bude...

Také se občas můžeme setkat s tím, že tento "střih" odděluje dva různé sny, které jsou ale dějově stejné. (Neplatí v tomto případě)

topil mě muž (můj brácha) = násilné vnucení myšlenek, jiná logika (podobná její)

Jak je ze snu vidět, tak další část má dvě dějové linie a dává tedy snícímu možnost volby.

První volba:

vyškrábala se z jeho sevření SAMA! = sama se z toho dostala, ale bylo to pracné

Druhá volba:

pomoc+kamarádi = pomohli ji přátelé

odplata: silny kopanec nohou do brady = našla v sobě (v základu) sílu na překonání

Základní význam máme hotový a už to můžeme dát celé do vhodné formy, tak aby tomu snící porozuměl. Můžeme také přidat i několik rad a pomoci mu.

Konečný stručný výklad snu:

Začátek snu ukazuje na rekapitulaci toho, co se ti v životě přihodilo... přemýšlela jsi o nějakém kamarádovi(dce), se kterým jsi se potkala a dost na tebe zapůsobil(vryl se ti do paměti). Ty vzpomínky asi nebyly zcela příjemné a dost tě to asi rozhodilo. Asi jsi usoudila, že už to BYLO, tak nač se tím znova trápit. Jako by jsi se s tím už jaksi srovnala/vyrovnala, ale ještě to není ono. Tipl by jsem to na dost dobrou depku, kterou se snažíš překonat. Je také docela možné, že při této rekapitulaci jsi si vzpomněla na svoji platonickou lásku a na to jaké to tehdy bylo hezké a co z toho mohlo vzniknout... Pravděpodobně jsi se toho dotyčného pokoušela najít. Nejsem si jist, zda je to hledání dalších vzpomínek v paměti nebo hledání dotyčného i v reálu...

Toliko k tomu, co bylo a se ti asi ještě děje. Druhá část snu zobrazuje dvě možnosti, jak z toho ven. V první na to budeš sama a bude to dost těžké se z toho dostat. V té druhé ti pomůžou přátelé a s jejich pomocí se tomu lépe vzepřeš. Díky nim najdeš v sobě sílu, kterou tolik potřebuješ... Nejzajímavějším na tom všem je, že zde hraje dost důležitou roli "náhoda". Z toho snu není jasně poznat, proč ti vlastně přišli na pomoc. Jen to, že tam jednou byli a podruhé ne. Což ukazuje na jedno. Ten, kdo o tomto neví, tak nemůže pomoci, i kdyby chtěl. Pokud tedy budeš tohle vše nosit v sobě a nikomu nic neřekneš, tak se připrav na to, že tě to pohltí. Pokud se svěříš, tak je dost velká šance, že tohle překonáš a navíc se ti ještě zvedne sebevědomí. Rozhodnutí je na tobě. :-)

Veškeré zde uvedené texty podléhají autorskému zákonu a veškerá práva jsou vyhrazena. Dále si majitel portálu vyhrazuje právo na jakoukoliv změnu bez předchozího upozornění. Text poté nabývá okamžité platnosti pokud není uvedeno jinak.