Nežádoucí volání

19.07.2020

Ještě než zvednete neznámé číslo, podívejte se sem: https://www.kdomivolal.eu/ a zjistěte si, zda je ono číslo bezpečné, či nikoli.

Hovor

Jistě to znáte, zazvoní telefon a ozve se: "Dobrý den, tady paní XY z firmy XY, ráda bych se Vás zeptala na několik otázek, máte několik minut čas?" Podobný začátek mají všechny marketingové rozhovory, které se nám snaží něco vnutit. Nejčastěji se tohle děje u pevných linek, u mobilů se to děje zřídka, ale pokud jste někdy na internetu zadávali své telefonní číslo nějaké firmě, tak se můžete připravit i na to, že vám bude zvonit telefon ve dne v noci.

Jak se proti tomu otravnému telefonování bránit?

Nezadávat své telefonní číslo nikam, případně si změnit telefonní číslo, což v dnešní době není problém. Stojí to jen pár korun, nicméně rozesílání SMSek vašim známým o změně čísla vás může vyjít docela draho.

Každý takovýto telefonní rozhovor je většinou nahráván, na což vás předem upozorní, proto je dobré požádat o vyřazení z databáze.

Nicméně, pokud se vám již stane, že se necháte vtáhnout do rozhovoru, tak si dejte pozor na uzavírání smlouvy. Podle zákona je to totiž možné uzavřít takovou smlouvu po telefonu. Na tomto principu běžně fungují všechny internetové obchody, či teleshopping. Informace, na jejichž základě k uzavření smlouvy dojde, však musí být srozumitelné.

Docela často se stává, že se setkáte s omezenou nabídkou, či s akcí, jejíž trvání je omezené. Během rozhovoru jste nuceni se rychle rozhodovat, protože na vás protistrana tlačí. Tento psychologický tlak se stupňuje s tím, jak má dojít k uzavření smlouvy, tedy k zadání vašeho souhlasu a veškerých iniciál do systému.

Je dobré se při takovém telefonátu zeptat na adresu firmy a zapsat si ji pro pozdější reklamace, když si uvědomíte, že jste naletěli. Tyto firmy totiž používají taktiku, která sází na nesrozumitelnost, či zahlcení informacemi.

Reklamace

Takovou reklamaci je nutné podat písemně, co možná nejdříve a bez zbytečného odkladu. Dotyčnou firmu sice nepřesvědčíte, ale získáte důležitý důkaz ve váš prospěch v případném soudním sporu.

Veškeré zde uvedené texty podléhají autorskému zákonu a veškerá práva jsou vyhrazena. Dále si majitel portálu vyhrazuje právo na jakoukoliv změnu bez předchozího upozornění. Text poté nabývá okamžité platnosti pokud není uvedeno jinak.