Proč platit za něco, co je dostupné online a ZDARMA?

28.07.2020

Odpovím odpůrcům čehokoli placeného on-line asi takto... všechno je to zábava a zábavní "průmysl" a tím myslím, že i nás spisovatele a scénáristy musí někdo zaplatit.

Představte si, že děláte třebas dva roky na něčem, co nevíte zda se zaplatí, riskujete svůj čas, svoje zdroje a to proto, že to milujete a to vypadá daleko jinak, než u toho, co je děláno horkou jehlou. Musí to projít přes několik lidí než to spatří světlo světa a ti taky musejí z něčeho žít. Nakonec zjistíte, že v tom má prsty desítky, stovky až tisíce lidí... a všichni budou dělat jen za to krásné: "Děkuji, hezky jsem se pobavil"? Ne! Takto to nefunguje.

Ano, začátky bývají těžké a mnoho toho skončí v propadlišti dějin, jako hnus, bída, jak to mohli vůbec stvořit a investovat do toho svůj čas a peníze??? Ale když už se pak něco dobrého objeví, tak to má adekvátní cenu, už proto, že to muselo nahradit tu předešlou bídu a posměch. A je to tak všude, jak tady, tak i v jakékoli jiné práci. Vždy investujete minimálně sebe a svůj mozek, své myšlenky, to je základ - škola, děláte chyby, ale na těch chybách rostete, když se jich pak dokážete vyvarovat.

Je to to samé, co kariérní postup. Taky vám pak zaplatí víc, až jste zkušenější, ostřílenější atd. Nedělal jse předtím chyb? Neuvěřitelné, ale možné, nejspíš jste pak jeden z miliardy! A cílem toho všeho je co? Býti přece to TOP v čem děláte, a když to děláte poctivě a s patřičným nadhledem a kritikou k sobě samému, tak by v tom byl čert! Jistě se začne pak dařit a bude povýšení.

Stejně tak je tomu i u spisovatelů a je úplně jedno, zda jde o papírovku, nebo e-book. Jistě e-book si můžete smazat, nebo se vám zhroutí disk, ale to už je na vás, jak moc si knihy ceníte a jak moc zabezpečíte to, aby se tak nestalo. Kdysi v IT co jsem dělal platila a stále platí jedna zásada: Prvně zálohování a pak zábava! Totéž platí i u klasických knížek. Asi těžko budete mít milovanou knížku založenou někde mezi letáky v hordě papírů na vyhození. Bude mít čestné a oprašované místo v knihovně...

No, zase mi to dneska píše, tak jen do mě.

Ano, taky jsem udělal chyby a ne jednou, ale kdo ne... Nicméně napravovat pokaženou reputaci je, no, na prd... ale když už jsem se dal do boje, tak bojuji. Málo kdo si neprošel bahnem a ti, co z něj nakonec vstali byli ti nejlepší z nejlepších. Dokázali se poučit z vlastních chyb a na nich postavili svůj palác. Teprve až čas vždy ukáže, jak je dané dílo hodnotné. Kolik ho uvidí/drží v ruce/ lidí, jaká je cena "na burze," či u prodejců, a to, jak za starou verzi, tak třebas za adaptaci, překlad atd. atd. a když je to ještě za autorova života? No paráda!!! Nenechat se odradit a stále pracovat na sobě, to je heslo každého rozumného člověka. Výsledek je vždy dobrý pocit a ocenění z dobře vykonané práce... a je zcela jedno, zda ten úspěch je movitý, či nemovitý, zda vás ocení jásající dav, nebo jen úzký rodinný kruh! Vždy to pro něco děláme a to něco jsou v dnešní době i peníze, aneb jak říkal můj kolega: "Peníze jsou až na prvním místě." a tak to prostě je.

Ano, také jsem dělal některé věci zcela zdarma a dosud dělám, ale to jen proto, že je to můj koníček a mám peníze z jiných zdrojů (sice ne moc, ale na živobytí to stačí), ale nemít je, tak se samo sebou ohodnotím. A pak, to co dělám, dělám s láskou, protože mě to baví.

Jednou, je tomu už řada let, jsem měl na lide.cz forum, kde si lidé nechávali vykládat sny, dělal jsem to léta zdarma a pak, když už toho na mě bylo moc (měl jsem 2tis. klientelu a za sebou přes 200tis. výkladů) jsem si řek, že to zpoplatním. Nejednalo se o nijak závratnou sumu (50Kč) a většina věděla, že když je třeba, tak jsem na telefonu, mohou mi kdykoli zavolat, ve dne, v noci a já se jim budu věnovat, či rozebírat další sny a navrhnout řešení, problémů, které měli... No co myslíte... forum padlo, zůstalo mi asi tak sto "věrných."

Po tomto jsem se rozhodl už dál nic zadarmo nedělat, ale přišla hra X-Force a zase jsem do toho spadl, dělal zdarma překlady, vytvářel mapy, i si stvořil vlastní děj. Nakonec z toho vznikla knížka a vděk? Raději nepsat. Smolil jsem každý den večerníček, aby byl vždy v danou hodinu napsaný, a lidi měli co číst, výsledek taky děs běs, stačilo nenapsat jeden den a už byl oheň na střeše, tak jsem si řekl, že z toho udělám knížku. Lidi odešli, pár jich si ji koupilo a dnes zevlí kdesi v netu, ano, má dost chyb a dost jsem se díky kritice poučill, ale ten čas investovaný do toho... tisíce hodin práce. Dnes jsem rád, že si knihu alespoň někdo koupí a mám tak maličkou náplast za to, co jsem tomu věnoval.

A rozdíl v psaní dnes a tehdy? Diametrálně odlišný, dnes to jde přes několik bet, korektora (musím, má čeština je děsná), nakladatele... a je to někde zcela jinde, taky je to jinde s penězi. Ale reputaci už nespravím, nebo horko těžko...

Proto je to takové, jaké to je. Takže nežehrejte na to, když se vám něco v psaní/práci nedaří, je to proto, abyste rostli!

A vy škarohlídi, zkuste si taky něco napsat, věnovat tomu tisíce hodin jen tak. Uvidíte, že pak k těm dílům budete přistupovat zcela jinak.

Veškeré zde uvedené texty podléhají autorskému zákonu a veškerá práva jsou vyhrazena. Dále si majitel portálu vyhrazuje právo na jakoukoliv změnu bez předchozího upozornění. Text poté nabývá okamžité platnosti pokud není uvedeno jinak.