Výklad z kávy

Věštba z kávové sedliny

Osobně jsem se s tím setkal na dovolené v Bulharsku, když mi bylo něco kolem 4let. Tam se to tehdy (1982) dělalo poměrně běžně na každém rohu, tedy ne přímo tak rozsáhlé věštění, o kterém budu psát, ale obracení šálků s kratičkým výkladem. Dá se říci, že každý tamní člověk je(byl) věštec, protože se to tam (v rodinách na Balkáně) traduje již po několik generací.Zajímavé je, že ta starší skupina "obracečů" pije kávu po tureckém způsobu, ale nikoli klasického "evropského" turka, na kterého je většina z nás zvyklá. Zvláště pak tehdy, když zvažují nějakou důležitou myšlenku. Důvod jsem pochopil až o několik let později, když jsem ochutnal kávu uvařenou na turecký způsob:

Na skutečně pravou tureckou kávu potřebujete především kávovar, případně hrníček plecháček... Obyčejná plechová/nerezová konvice na to není moc vhodná a rychlovarná už vůbec ne. Proč to? Hned vysvětlím.

Příprava:
Do konvice nasypete kávu, zalijete a necháte 20 min. povařit a pak nalijete do malého šálku.
Kávovar má totiž tu výhodu, že vespod má výpusť (kohoutek), takže do hrníčku nalijete kávu i s lógrem. U klasické konvice to jaksi dost dobře nejde, protože ten lógr sedá ke dnu a vy si tam nalijete jen část toho lógu a drtivá většina zůstane v konvici.

Další takovou zajímavostí tohoto způsobu je její chuť, či spíše pachuť :-D Je hnusná, hořká až příliš, nedá se vypít naráz, ale především je šíleně silná. Není to prostě nic, na co jsme tady v Evropě zvyklí a když to řeknu laicky, tak to porazí i vola. Skutečně stačí jedna za den(týden) a "máte dost" :-D

Důvodem PROČ dělat kávu na věštění zrovna takto je právě ta její pachuť. V podstatě platí zásada, čím horší(nechutnější) tím lepší. Ne, neupsal jsem se, čtete správně. Souvisí to totiž s naším podvědomím i s fyzickým stavem po požití. Opravdu vás to hodně nabudí nebo naopak skolí a dodá vám to, či ubere dostatek sebedůvěry k realizaci vašich plánů. Je to v podstatě o tom, co jste ochotni podstoupit za správnou věštbu... Ostatně, když už to vypijete, tak budete rádi, že žijete :-D

Jinak co se volby kávy týče, tak je lepší použít kvalitnější, áčkovou jemnostní třídu, např. fialovou Sandartku atp. Nebude totiž tak hnusná a na víc se hezky "rozlije" na podšálku. Horší/hrubší káva (viz. modrý Jakobs - třída C) má tendenci zůstat v šálku a zcela nestéci. Na druhou stranu pak právě díky tomu mohou vzniknout velmi zajímavé obrazce, takže doporučuju ozkoušet obě varianty a pak si vybrat tu, která vám bude vyhovovat víc, nejen podle chuti, ale i podle toho, z čeho se vám to bude líp věštit. Ovšem za předpokladu, že se na to budete ještě cítit. V tomto případě se opravdu nevyplatí spěchat a je lepší si nechat ze začátku alespoň týden oraz na regeneraci.

Obřad:
Položíme otázku, vypijeme kávu a prázdný šálek s lógrem obrátíme na podšálek

Co se té otázky týče, tak je lepší ji vyslovit nahlas, jelikož se nám to vryje do paměti a budeme v tu chvíli myslet jen na tu otázku a na nic jiného. Je důležité toto dodržet, než si dáme první lok a polkneme ho. Potom už je to fuk, na co myslíme, a co říkáme...

První část věštby - negativa, která budou ovlivňovat výsledek
Dopít kávu je třeba tzv. až k zrníčkům, aby tam zůstal jen "čistý" lógr s minimem kávy. Chce to "drobet" cviku, aby jste vypili všechnu kávu bez zrníček.
Obecně platí tato (pro vztahy):
Když se vám některá zrníčka dostanou do úst, tak jejich množství odpovídá tomu, kolik nepříjemností zažijete při realizaci té otázky, na kterou jste se ptali.
Pokud se ptáte na finance a majetek:
Druhá varianta říká, že to jsou peníze, o které vás oberou, ať už krádeží nebo nějakým podvodem, či je budete muset zaplatit.

Druhá část:
Po deseti minutách obrátíme šálek. Tady chci upozornit, aby jste dávali pozor na to, aby jste si tím odděláním "nerozházeli" výsledný obrazec. Občas se totiž stane, že se ten hrníček "přilepí" a nejde tak lehce sundat, v závislosti na daném druhu kávy a použitého hrníčku (keramika, plech, sklo).

Jakmile máme hrníček odklopen, tak se prvně díváme upřeně doprostřed, až nám vyvstanou jednotlivé obrazce. Vše spočívá v(na) druhu, či spíš síle autosugesce. Nemusíte se dostat přímo do tranzu, ale pokud na té černé hmotě vidíte jakýsi pohyb, tak jsme právě tam, kde chceme být. Vaše mysl se odpoutala od reálného světa a ponořila se do sebe, takže to, co čtete/vidíte je v podstatě jen odrazem vaší duše, vašeho "Já", vašich nejtajnějších myšlenek a příní... Je to jeden ze způsobů, jak "oblbout" svoji podvědomou mysl a vnutit jí svůj nápad na realizaci toho, co chceme.

Teď k jednotlivým ustáleným významům:
Malé tečky (černé na bílém podšálku) se pokládají za peníze. Občas můžeme vidět i malé prohlubně v sedlině. Ty se sice také pokládají za peníze, ale v tomto případě jde o peníze, které nám unikají. Tedy které buď nějakým stylem utrácíme, nebo ztrácíme nerozvážným jednáním. Dlouhé čáry jsou většinou pokládány za koleje, případně za daleké cesty a malé bílé místo uprostřed sedliny za dopis, či důležitou zprávu. Pokud je ovšem jedna strana šálku prázdná a najdeme v ní malou tečku, tak to bude s největší pravděpodobností návštěva nebo zpráva z daleké ciziny. Ještě jsem zapomněl na jednu věc, posed. Tedy to, jak sedíme. Měli bychom sedět čelem k severu, tzn. zády ke slunci, lépe se to pak pamatuje. Hned se dovíte proč. Je-li totiž tato tečka vlevo od zbytku sedliny, přijde návštěva nebo zpráva ze západu, pokud je vpravo, tak z východu. Malé hvězdy jsou znamením štěstí a šťastných "náhod". Hvězdy spojené s tečkami peněz se pokládají za výhry a zisk v obchodě. Kříže a kruhy jsou většinou upozorněním. Důvod je ten, že kříž ukazuje na nějaké konkrétní místo, či událost, kde se budeme muset rozhodnout, kterým směrem "jít" (nelze jít tzv. prostřední cestou). Ta událost je vždy sebeurčující. Kruh oproti tomu zas věci uzavírá, ukončuje, navrací řád starým věcem v novém kabátě atd.Ostatní, co tam uvidíte je třeba si přizpůsobit situaci a tomu, co sami znáte, takže dva lidé budou ve stejné sedlině vidět odlišné věci.

Čas:
Existuje několik způsobů, ale asi nejsnažší je si představit hodiny (šedesátkovou soustavu) a dle toho to počítat. Celý šálek je buď rok, 3měsíce, 4týdny, den, hodina...Rozdělení je po směru hodinových ručiček

Na Nový rok se z kávy věští poněkud jinak.
Po vypití kávy tázající chvíli otáčí šálkem dokola, tak aby se hmota rozdělila po celé vnitřní ploše (tzn. až po okraj hrníčku). Opět se nechá 10min. odležet dnem vzhůru a po sejmutí se podíváme na sedlinu a rozdělíme si ji (pomyslně) na 4 díly (jaro, léto, podzim a zima), aby jsme získali všeobecný přehled o událostech, které se budou příští rok dít.Ještě jsem si vzpomněl na jednu věc, občas, když je káva méně kvalitní, tak se tam objevují takové malé světlé "šlupky" ze zrníček. Vykládá se to tak, že nápoj, (v tomto případě jde o život dotyčné osoby), byl připraven nekvalitně a je třeba uskutečnit nějaké změny a uvařit novou kávu. tzn. že je třeba se kriticky podívat na vlastní životní styl, kde děláme jakou chybu a co je ta "bílá" ovce mezi "černými" a naopak.

Ty významy platí pro normální stav, tzn. při běžném pohledu na výsledný obrazec. Nemá to tedy nic společného s tím, co jste zažili v tranzu (viz předchozí příspěvek). Tedy nemá...mno... spíš to vše jen dokresluje, pokud jste se tam dostali (nepovede se to každému a pokaždé to taky není potřeba). V tom tranzu nemusíte být dlouho, stačí pár sekund mít hlavu skloněnou kolmo dolů k sedlině, aby se vám krev nahromadila na jednom místě v hlavě a vznikl tím tlak na páteři a v hlavě malý přetlak. Ten pak v souvislosti s tou vypitou kávou a díky pohledu na černou barvu s bílou v pozadí přivodí náležitý stav (snění ve dne). Co se posedu týče, tak je třeba zkusit vícero variant, někomu může více vyhovovat, když bude sedět vzpřímeně, jiný zas preferuje uvolněný posed... Každopádně hlavu zvedejte pomalu a ne moc prudce, jinak se vám může zatočit hlava...

Samo sebou, že vás nikoho nenutím, aby jste pili tak hnusnou kávu, postačí i normální obyčejný turek (hořký, bez mlíka a bez cukru), ale výsledek není tak efektivní, jak u toho tureckého způsobu...

Jak vykládat z kávy aneb Ukázka výkladu (koně, veverka, muž, žena, srdce a šipka)


Otázka:
Tak jsem to taky ze zvědavosti zkoušela a můj první pokus byl ten, že jsem tam viděla postavu koně a veverku, potom taky nad postavou srdce, tak uvidíme, co bude a jestli to vyjde tak, jak píší, co ty symboly znamenají.

Odpověď:
Co se těch symbolů týče, tak významově jsou dosti podobné, případně to samé (jejich význam), co se používá u výkladu snů... tedy jde o to, že je to vždy alegorie na něco... protože když si to vyfotíš a podíváš se na ten obrázek podíváš za pár dní, tak tam buď budeš vidět něco jiného, nebo ti to připomene nějakou jinou situaci... je to z toho důvodu, že pokaždé se nacházíš v jiném duševním rozpoložení (máš jinou životní zkušenost) :-)

Její odpověď:
Já tam hlavně nejvíc vidím koně a veverku.

Moje odpověď:
Kkůň i veverka mají dost společných věcí, jsou to čilá a především chytrá zvířata, která mají ráda svobodu... takže z toho usuzuji, že ti chybí jakási volnost v něčem a že jsi teď nejspíš něčím svázaná. Té úplné volnosti dosáhneš jedině tehdy, když budeš víc uvažovat jako stratég (plánovat do budoucna a mít připraveno více alternativ)... když je popíšeš blíž - podrobněji (zda jsou v pohybu nebo stojí, kam mají ocas atd.), tak se z toho dá zjistit víc...

Její doplnění:
Hlavně koníci jsou v pohybu a ocas měl jeden nahoru jeden tak napůl veverka v klidu a pak tam byla postava muže a ženy a nad nima srdce a šipka nahoru,všechny tyto symboly byly v horní polovině šálku ,tedy u okraje.

Můj konečný výklad:
pohyb tady skutečně zobrazuje volnost a nespoutanost, ale dle pozice jejich ocasů je zřejmé, že jde jen o jeden úhel pohledu, jak to můžeš vnímat... ten úhel mezi ocasy odpovídá tomu, zda se na to moc soustředíš, pokud je ten úhel ostrý, a nebo naopak chápeš, že to spadá do většího celku, pokud je ten úhel otevřený... pokud je však pravý, tak daná věc má jen dva úhely pohledu, ale zádrhel je v tom, že si navzájem odporují, takže to pak budeš muset nějakým způsobem rozlousknout... proto se ti tam nejspíš zobrazuje i ta veveruša...
Jinak ta postava muže a ženy může zobrazovat jak vztah, tak i tvé vlastní myšlení (rozum a srdce)... takže, když vše budeš dělat s láskou, tak se v tom vývoji dostaneš ty, nebo ten vztah výše... jen k té lásce: Pozor na to, jak tu láska bere i ta protistrana. Protože i láska může být brána jako nenávist. Láska v tomto případě pak bude působit jako záporný element a to jistě víš sama, že to není dobré. Proto je třeba najít jakýsi kompromis mezi rozumem a láskou a duší tvojí a duší tvého partnera... tzn. vzít jen to, co máte oba společné a na tom stavět a ve zbytku si nechat volnost... co na tom, že bude např. chodit do hospody si pokecat za kamarádama, když tě bude mít stále rád, alespoň ty taky budeš mít více času na své koníčky...
O to stejné se jedná i u tvého rozumu a srdce v tobě samotné, jež ten muž a žena zobrazují. Jde o to, aby obojí šlo stejnou cestou, stejným směrem, pak je celkem jedno, že rozum vidí to a srdce ono, protože oba navzájem ví, že když od sebe "utečou", tak si pak navzájem budou chybět, až budou v nesnázích... proto je dobré nejen zachovat chladnou hlavu, ale i emoce. Nikdo neříká, aby jsi se něčemu nezasmála, či nedala někomu pusu, ale nesmí proti tomu být i rozum a naopak... klidně se do něčeho zažer tak, že nebudeš vycházet z domu, ale nech srdci volnost. Takže ho klidně na chvíli vypusť ven, třeba jen tím, že pošleš někomu smajla s pusou... Prostě je to o skloubení dvou relativně neslučitelných věcí, ale jak mile je sloučíš dohromady, tak nejen že budeš spokojena sama s tím, že se ti to podařilo, ale popojdeš zároveň o kousek výš (šipka). Ještě k té veveruši, protože je v klidu, tak i toto celé (ty dva pohledy) máš zvážit v klidu a v klidu to rozlousknout... neukvapuj se, nespěchej s tím. Ti, co spěchali, jsou teď na hřbitově a hřbitovů, či pomníků je po cestách všude plno... i na té cestě životem je potkáváš... pomníky vždy byly upozorněním pro další, aby si tam dali lidi pozor, takže i to vem v potaz a zpomal tam, kde je někdo "vyboural", či někoho srazilo "auto"... teď mě tak napadlo, že i toto (spěchání) s tím může souviset, což také ty koně můžou zobrazovat, takže klidně tomu "zádrhelu" věnuj několik dní, týdnů i let a nehleď na čas, který tomu obětuješ, protože ta odměna za to stojí ;-) To, že je to v horní polovině, tak to ukazuje na to, že je to teprve někde v budoucnu (odehrává se to jen v tvé hlavě), čí že je to spojeno se zimu a jarem viz. rozčlenění hrníčku... nebo i s životem zombí (narodit se - stereotip - zemřít) a existencí (být stále)... takže se může jednat klidně o jakýkoli "čas".

Tento výklad je tedy jen odpovědí na to, na co jsi myslela a tedy jen ty tomu můžeš porozumět... vždy je si třeba si ty výklady přizpůsobit... já ti můžu ukázat jen jednu, či několik cest, ale která je ta správná, to nevím. S největší pravděpodobností jsou správné všechny, protože každá se váže k jinému údobí života, pokud jsi při té otázce nespecifikovala čas, či období na které se ptáš... Ještě jsem opomenul jednu věc... to, proč lidi chodí právě za někým, kdo jim pomůže s tím výkladem je i to, že on tam může uvidět i něco jiného, čeho si ty nemusíš všimnout, jak už jsem psal výše, takže pro příště k tomu připoj i fotku.